4/15/2018
533

UNUTMA !

Medya  o kadar büyük bir güçtür ki ; milletleri birbirine düşman edebilir. Hatta tarihte milletlerin birbirine yaptığı iyilikleri ve yardımları da unutturabilir. Ne acıdır ki çağımızda insanlar iyiyi-kötüyü  Hollywood filmlerinden öğreniyor.  Ben bugüne kadar hiçbir Hollywood yapımı filmde, süper kahraman olmasa bile en azından süper kahramana yardım eden bir Türk görmedim. Halbuki Star Trek filminde, Yıldız Gemisi Atılgan'da Kaptan Kirk ve Mr.Spock'un yanında bir Türk olmasını çok isterdim. Acaba medyada Türklere hiç yer verilmeyerek unutturulmak mı isteniyor ? Türkler olmadan dünya tarihi yazılabilir mi ?   

Yıllarca dünyaya hükmeden Türkler, onurlu inançlı ve kahraman bir millettir. Adalet ve iyiliksever anlayışı sayesinde büyük devlet olma özelliğine sahip oldu. Türkler bu hoşgörü anlayışını sadece kendi halkına değil, diğer milletlere de gösterdi. İşte bazı örnekler :

1-Fransa :İspanya Kralıyla yaptığı savaşta yenilen Fransa Kralı'nı esaretten Kanuni Sultan Süleyman kurtardı. Bu sayede Fransa , İspanya istilasından kurtuldu. (1526)

2-İsveç :1742 yılında Rusya karşısında zor durumda kalmış İsveç'in imdadına Türkler yetişti. 1876 yılında da İsveç'e kıtlık sebebiyle buğday gönderildi.

3-İngiltere :İngiltere'de 19.yüzyılın başında vuku bulan kıtlık sebebiyle Türkler buğday desteği vermiştir. 1947 yılında da İngiltere'de selden zarar görenlere yardım etmiştir.

4-İrlanda :1847 yılında bir milyondan fazla insanın öldüğü İrlanda'ya Türkler Drogheda limanına gemilerle gıda göndermiştir.

5-Fransa :Fransa'da 1856 yılında meydana gelen nehir taşkınlarından mağdur olan insanlara yardım edilmiştir.

6-Almanya :1891 yılında Almanya' da Saale Nehri nin taşmasıyla büyük zarar gören halka Türkler yardım etmiştir.

7-Hollanda :1.Dünya Savaşında Hollanda'da gerçekleşen sel felaketi nedeniyle Türkler zorlu savaş koşullarında olmasına rağmen yardım etmiştir.

8-İtalya :Sicilya'da meydana gelen volkan patlamasında mağdur olanlara Türkler yardım etmiştir.

9-İsrail :1492 yılında İspanya ve Portekiz'den çıkarılan yahudilere Türkler kucak açtı. II.Dünya Savaşında da Türkiye, pek çok Yahudiyi Nazi toplama kamplarına gitmekten kurtarmıştır. 1933-1944 tarihleri arasında Türklerin kurtardığı Yahudilerin sayısı ABD ve İngiltere'nin kurtardıklarından çok daha fazladır.

"Polonya doğumlu Amerikalı sanatçı Claire Boren, Nazi işgali sırasında annesiyle birlikte 1,5 yıl boyunca önce bir çiftlikte karanlık çukurda, sonra da ormanda saklandıklarını ve çocuk yaşta büyük bir travma geçirdiğini anlattı. Boren "Türkler yahudileri kurtarmaya çalışırken Polonya'da yerli halk bizi Nazilere ihbar ediyordu." diye konuştu."

10-Japonya :İran havalimanında mahsur kalan 215 Japon'u başarılı bir biçimde Türkler kurtardı.

"İran-Irak savaşında Saddam Hüseyin İran'a hava saldırısı başlatacağını ve sivil uçakları da vuracağını açıklar. 215 Japon bilet bulamadıkları için havalimanında mahsur kalır. Diğer tüm havayolu firmaları kendi yolcularını alıyor, Japonları almıyorlardı. Japonya Büyükelçisi Yutaka Nomura Türkiye'den yardım istedi. Bunun üzerine eski bir savaş pilotu olan Ali Özdemir kurtarma operasyonuna kaptan pilot olarak atanır. Bombalama yapılacağı bildirildiği 3 saat kala uçak Tahran'a iner.15 dakikada 215 Japon yolcu alınır. Saddam 3 saat beklemeden bombalamayı başlatmıştır. Bir röportajda Kaptan Ali Özdemir, uçağın 5 metre yakınından bir füze geçtiğini gözleriyle gördüğünü söylemiştir. Uçak Türkiye sınırına girdikten sonra "Welcome to Turkey" anonsuyla tüm yolcular sevinç çığlıklarına boğulur."

11-Güney Kore - A.B.D. :1950-1953 yıllarında Kuzey Kore ve Güney Kore arasında meydana gelen iç savaşta  Güney Kore'nin yardım çağrısına cevap veren ve asker gönderen 2.ülke olmuştur. Bu savaşta sayısız kahramanlık destanı yazan Türk Ordusu tarafından A.B.D ordusu ve Güney Kore Halkı kurtarılmıştır.

"Askerleri ile birlikte esir düşen ABD li Albay Gumby, Çinlilerin hiç beklemediği bir anda ani bir baskınla Türk askerleri tarafından kurtarılmıştır. 

Sovyetler, Amerikalılara "sizi bu sefer Türkler kurtardı" şeklinde yayınlar yapıyor, Türk askerinin başarısını onaylıyorlardı.

"Türkler 10 kişiye karşı bir kişi şeklinde aslanlar gibi savaştılar.Türkler uzun süre bu şekilde düşmanla çarpışırken ve ölürken İngiliz ve Amerikalılar geri çekiliyorlardı. Mermisi kalmayan Türk askeri süngüyle, yumrukla büyük bir zafer kazandı."            İngiliz General Martin

"Kılıcı eşsiz bir maharetle kullanan Türk eli, mağlup ettiği insanların yarasını sarmakta da bir o kadar ustadır."  Lord Byron (İngiliz Yazar)

Uzun yıllardır devam eden Myanmar'ın Arakan bölgesindeki ve Filistin'deki müslüman azınlığa yapılan zulüm karşısında yine Türkler sessiz kalmamış ve yardım seferberliği başlatmıştır.

Günümüzde ise Türk askerleri, insanlık adına  Suriye'de bütün milletlerin başına bela olan teröristleri temizlemektedir. Böylece Türkler , Suriye halkına ve bütün dünyaya, gerçek barışı, güvenliği ve huzuru sağlamak için büyük bir misyon üstlenmiştir. 

NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE !