6/23/2021
2807

1.Tuba Hanım merhaba, biz sizi mühendis olarak olarak tanıyoruz ama bize kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz? 

1994 yılı Hatay, Samandağ doğumluyum. Çukurova Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi 2017 mezunuyum. Şu an İstanbul Modern Müze projesinde kalite kontrol mühendisi olarak çalışıyorum.

2.Şiire olan merakınız ne zaman başladı? İlk şiirinizi ne zaman yazdınız ve kimin/neyin etkisi oldu?

Lise yıllarında. Kendimi en iyi şiir dizeleriyle ifade ettiğimi düşünüyorum.

Mesela Ergin Günçe'nin 1948 Yazına Güzelleme şiirinde "Herhalde başka bir amacımız vardı /Yoksa ben niçin o kadar yoksul olayım/ Ve niçin ağlayayım durup dururken" dizelerinde geçen amacı aramak, bana neyi kaybettiğimi hatırlatıyor. Vazgeçmedim, aramaya devam ediyorum.

3.Şiirlerinizin temelini oluşturan ana etkenler neler?

Sindirilmiş, içselleştirilmiş, içine dahil edilmişliğin artık normalleştirilmesiyle mücadele etmek şiirlerimin temelini oluşturuyor diyebilirim.

Aileden başlayıp iş yerine kadar her türlü zorbalığın çağımızda nasıl görünür olduğu meselesi, ekonomik durumum şiirimi etkiler. Tüm bunların içinde bir umudu taşımaya çalışıyorum.

4.Bize "Kontrollü Patlama"yı anlatır mısınız? Adı neden "Kontrollü Patlama"? Bu dosyayı hazırlarken çıkış noktanız ne oldu ve eseriniz sizin için ne anlam ifade ediyor? 

Kontrollü patlatma için şöyle bir tanım yapılıyor: "Baraj, tünel, otoyol, bina temeli ve maden ocağı gibi projelerde kazı kesiti dışındaki kayacın doğal direncini korumak ve aşırı kazıyı en aza indirmek amacıyla kontrollü patlatma yöntemleri uygulanmaktadır." Hem direncimi korumak hem de en kısa yoldan hedefe gitmek istiyorum. Mesleğimle ilişkisi bu. Kontrollü Patlama Tuba'nın öfkesiyle de yakından ilgili: Patlatmanın yıkıcı etkisi kontrollü yapıldığında inşa sürecinin başlangıcı olabilir. Potansiyel bir enerjiyi vücudunda depolamak ve yeri geldiğinde bir engeli patlatmak gibi. 😊

Dosyanın çıkış noktası bu boşluğa bakıp birlikte kurtulacağım kişilere temas etmek istememdi. O yüzden bir inancı da taşıyorum.

5.Dosyanız bu yıl 26. düzenlenen Arkadaş Z. Özger Şiir Üdülü'nde  Jüri Özel Ödülü'nü kazandı; sizi tebrik ediyoruz. Bize bu süreçten bahseder misiniz? Dosyanızı hazırlarken ödül alacağınızı düşünmüş müydünüz? Neler hissettiniz?

Çok teşekkür ederim. 66 dosya arasından seçildi, elbette beklemiyordum. Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü, Türk edebiyatında genç şairlere verilen önemli ödüllerden biri. Mayıs yayınları tarafından düzenleniyor. Bu sene 26.'sı düzenlenen bu ödülü 26 yaşında almak, ilk kitabımın görünür olması ve şiir okuruna filtre olması bakımından çok önemliydi. Arkadaş Z. Özger ile anılmak benim için onur, hala çok heyecanlıyım.

6.Kendi yazdığınız şiirler arasında, en sevdiğim şiirim, diyebileceğiniz bir şiiriniz var mı?

En sevdiğim diyemem ama derdini önemsediğim Yıpranma Payı şiiri,

Dağılmış izmaritlerin teneke kutuların

Erkeklerin her yere kan sıçrattığı hayatın

erkeklerin ve hayatın -Belirtili isim tamlaması-

ve seyyar tuvaletlerin

Karaköy altgeçidinde korktuğum çocukların

Korkuttuğum evsizlerin içinden aynı saatte hiç aşınmadan geçebilirim

Bıçkın şoförüyle bir otobüs,

gecikmiş sarhoşlar ve benimle yola koyuldu

Yapayalnzım ve ellerinde kovalar, sopalar ve zamklarla

Ölüm duvarının önünde

Hande kader ve ayakkabısıyla

Pınar Gültekin ve

Ceren Özdemir ve ayakkabısıyla

Aleyna Çakır ve

Nadira Kadirova ve ayakkabısıyla

Gülistan Doku'nun ayakkabısı bulunamadı

İsmi bilinmiyor ve ayakkabısı yok

İsmi bilinmiyor ve ayakkabısı yok

İsmi bilinmiyor ve ayakkabısı yok

duvara bir kapı çiziyorlar

kimse yok ortalıkta

etime saplanan ve derinden aynı soruyla kıvranarak

kör sise bulanmış, ortalık sessiz

ayaklarını sürükleyerek çekildi sarhoşlar ve sabahçılar

atasözü söyleyip gölgeye düşürdüler bir ayakkabıyı daha

göründü erkek adalet.

7.Nasıl bir yazma pratiğiniz var? "Masamda otururum", "mutlaka yanımda defter taşırım", "gelişine akıtırım" gibi ritüelleriniz var mı?

Şantiyede yazıyorum. Sıkıştığım, zorlandığım zamanlarda. Gürültü varsa her şey yolundadır ve bu hareket şiirdeki ritmi tutturmama yardımcı oluyor

8.Tuba Hanım sizi tekrar tebrik ediyoruz, eklemek istediğiniz düşünceleriniz var mı?

En başta desteklediğiniz ve görünür kıldığınız için size çok teşekkür ederim. Bu ailenin bir ferdi olmaktan, emeğimi, heyecanımı bu firmada çoğaltmaktan dolayı çok mutluyum. Daha önceki cevaplarda bir umudu taşımaya çalışıyorum demiştim. Bir yerden bir yere inancımı... Dünyayı değiştirmeye yetebiliriz. Yeterki ezici olmayalım, teması koparmayalım.

Sevgilerle.

                                                                                                                     Tuba Bozkurt

                                                                                                          23 Haziran 2021