3/16/2018    1527

1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi'nin kredi finansman anlaşmaları Ankara'da imzalandı.

2023 metrelik ana ayak açıklığı ve 318 metre yüksekliğindeki kuleleri ile dünyanın en uzun asma köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi'nde ağırlıklı bölümü yabancı finans kurumları ve bankalar olmak üzere 2 milyar 265 milyon euro tutarında finansman sağlandı.

Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi Ortak Girişimi tarafından kurulan Çanakkale Otoyol ve Köprüsü İnşaat Yatırım ve İşletme A.Ş. 10 değişik ülkeden ve toplam 24 banka ve finans kuruluşunda kredi sağladı. Bu ülkeler sırasıyla; Güney Kore, Almanya, Fransa, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Çin, İngiltere, Danimarka ve Türkiye.

Kredinin 5 yılı geri ödemesiz olmak üzere toplam 15 yıl vadesi bulunuyor.

Projenin finansmanında yer alan 24 banka ve finans kuruluşunun isimleri şöyle; The Export-Import Bank of Korea, The Korea Development Bank, ICIEC, EKF, KSURE, ING, ICBC, Bank of China, Siemens Bank, Standard Chartered, KEB Hana Bank, Shinhan Bank, Deutsche Bank, Natixis, DZ BANK, Intesa SanPaolo, Kuwait Finance House K.S.C.P, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Finansbank, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası.