3/20/2022    199
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) idaresinde Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan, 1915Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu,Çanakkale'yi geçilmez kılan şehitlerimizin anısına, Çanakkale Zaferi'nin 107. yıldönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle hizmete açıldı. 
 
Güvenli, hızlı ve konforlu ulaşım imkânı sunan; yeni yatırımlara, üretime, bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak 1915Çanakkale Köprüsü, 2023 metrelik orta açıklığıyla "dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü" ve 334 metre tepe noktasıyla "dünyanın en yüksek kuleli asma köprüsü" olma unvanına sahip oldu. 
 
Türk Bayrağı'nın renkleriyle bezenmiş köprü kulelerinin tepe noktalarında, Çanakkale şehitlerine olan sonsuz saygı ve minneti ifade etmek üzere; Seyit Ali Onbaşı'nın büyük bir güç ve kuvvetle taşıdığı top mermisinden esinlenilmiştir. 318 metre kule yüksekliği Türk milletinin bağımsızlığını kazanmasındaki en önemli tarihlerden biri olan "Mart 18" Çanakkale Zaferi'ni sembolize ederken, enleme kirişlerindeki kemer formunda, geleneksel Türk mimarisinden esinlenilerek geçmişin izlerinin gelecekte tüm insanlığa ilham olması adına 1915Çanakkale Köprüsü'ne taşınmıştır.
 
İki kıta arasındaki geçiş süresini 6 dakikaya indiren 1915Çanakkale Köprüsü, planlanan diğer otoyollar ile Batı Anadolu ile Avrupa ülkeleri arasında doğrudan bağlantı sağlayacak. 
 
4 yıllık rekor yapım süresinde 15 farklı ülkeden yaklaşık 30 bin kişi ve projenin en kalabalık döneminde ise şantiyelerimizde 6 bin personelimiz ile gece-gündüz çalışarak tamamlanan projede 700'den fazla Türk mühendis görev aldı.