6/13/2022    48
Yapı Merkezi'nin lider firma olarak yer aldığı, Slovenya'nın son yıllardaki en büyük inşaat projesi olan Divaca-Koper Demiryolu Projesi kapsamındaki T7 Mlinarji Tüneli'nin kazı çalışmasını törenle tamamladı. 13 Haziran 2022 tarihinde yapılan tören, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Slovenya Ulaştırma Bakanı Bojan Kumer, 2TDK Genel Müdürü Pavle Helka, Kolektor Direktörü Kristjan Mugerli, Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, Yapı Merkezi Holding CEO'su Aslan Uzun ve Yapı Merkezi İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Berna Tuncel'in katılımlarıyla gerçekleşti.
 
Slovenya'da Alp Dağlarını delmekte olan Yapı Merkezi liderliğindeki konsorsiyum, ilk tüneli zamanından önce tamamlamış oldu. Söz konusu proje, Slovenya'nın en stratejik ve önemli yatırımı konumunda bulunuyor ve zamanında tamamlanması Slovenya ekonomisi için büyük önem taşıyor.
 
T7 Mlinarji Tüneli'nin kazı çalışmasının bitirilmesi nedeniyle gerçekleştirilen törende konuşan Başar Arıoğlu, İsveç'te devam eden faaliyetlerinden sonra Avrupa'da gerçekleştirmekte oldukları ikinci proje olması nedeniyle Divaca - Koper Demiryolu'nun kendileri için ayrı bir önemi olduğunu aktardı. Zorlu mühendislik projelerinin planlanan zamandan önce ve olağanüstü başarılı bir şekilde tamamlanmasının artık bir Yapı Merkezi klasiği haline geldiğini de söyleyen Arıoğlu sözlerine şöyle devam etti:
 
"Fahri Konsolosu olduğum Slovenya'nın ekonomik gelişimine büyük katkı sağlayacak ulusal projelerinde yer almak benim için hem mutluluk ve hem de gurur kaynağı. Slovenya'nın son yıllardaki en büyük inşaat projesi olan Divaca-Koper Demiryolu Projesi'nin önce 2. kısmının (LOT 2) ihalesini sonra da 1. Kısmının (LOT 1) ihalelerini 2021 yılında toplamda 600 milyon Avro'dan fazla bir sözleşme bedeli ile kazanma başarısını göstermiştik. 2021 yılının Mart ayında imza töreni gerçekleşen proje kapsamında Del - Patlat Yöntemi ile yapılan; 37,9 km'lik 11 adet tünel ile uzunlukları 452 ve 647 m olan iki adet viyadük inşaatı bulunuyor.
 
Yapı Merkezi liderliğindeki konsorsiyum, bir ilke daha imza attı ve karstik mağaralar ve ezilme zonları içeren içeren Slovenya Alpler'ini delerek bugün, 1200 m'lik ilk tünelin kazısını zamanından önce tamamlama başarısını gösterdi. 20 Eylül 2021 tarihinde kazısı başlayan T7 Mlinarji Tüneli bugün itibarıyla kazısı tamamlanan ilk tünel oldu. Ülkemizi Avrupa'da başarı ile temsil etmeye devam eden Yapı Merkezi olarak, T7 Tünelini 370 günlük öngörülen kazı süresinin çok daha altında, 266 günde, tamamlamış olmanın da mutluluğunu yaşıyoruz. Proje kapsamında Yapı Merkezi ve taşeronları bünyesinde toplam 1000 kişiye istihdam sağlanacak ve bunun 600 kişi kadarı Türk olacak. Bu önemli projeyi 2025 yılının 2. çeyreğinde tamamlamayı planlıyoruz."
 
Tünel mühendisliği alanında yüksek zorluk derecesinde değerlendirilen Alp Dağları'na özgü kireçtaşı bazlı karstik kaya oluşumları içinde tüneller açıldığını belirten Arıoğlu, Slovenya'nın dünyaca ünlü ormanlarına ve doğal yaşamına zarar vermeden çalışmayı sürdürdüklerinin de altını çizdi. Proje ile birlikte Slovenya'yı Avrupa'nın lojistik kapısı olarak konumlandıran Koper Limanı'nın hizmet kapasitesinin artacağını ve hizmet güvenilirliğinin en üst seviyeye çıkartılacağını ifade eden Başar Arıoğlu, bu açıdan bakıldığında projenin Slovenya'nın en stratejik ve önemli yatırımı konumunda olduğunu aktardı.