12/28/2021    2180
Dünya çapında dev projelere imza atan Yapı Merkezi, Doğu Afrika'nın en hızlı tren hattı olacak, Tanzanya Darüsselam-Mwanza Demiryolu'nun  birinci ve ikinci fazından sonra Makutupora'dan Tabora'ya uzanan demiryolu hattının 3. faz çalışmalarını da üstlenerek, başarılarına bir yenisini daha ekledi. 
 
Tanzanya'daki anahtar teslim tek hat demiryolu projesinde tüm altyapı işlerine ilave olarak, Makutupora ile Tabora şehirleri arasındaki toplam 7 istasyonun inşaası, 358 km'lik tek hat demiryolunun yapımı, sinyalizasyon, telekom ve elektrifikasyon işlerinin de tümünü Yapı Merkezi üstlenmiş bulunuyor. 46 aylık sürede teslim edilmesi planlanan projenin bedeli ise 1.9 milyar dolar. Önümüzdeki günlerde projenin 4. fazı için de imzalar atılarak bu son faz da Türk Mühendislere emanet edilecek.
 
Yapı Merkezi, Tanzanya'da başarılarına bir yenisini daha ekledi. Makutupora-Tabora Standart Hat Elektrikli Demiryolu (LOT 3) Tasarım ve İnşaası Projesi için 28 Aralık 2021 tarihinde Tanzanya Başkanlık Ofisi'nde düzenlenen imza töreni, Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan, TRC Genel Müdürü Masanja Kadogosa , Tanzanya Darüsselam Büyükelçisi Dr. Mehmet Güllüoğlu, ve Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdem Arıoğlu'nun da katılımıyla büyük bir törenle gerçekleşti. 
 
Tamamlandığında Darüsselam ile Mwanza'yı birbirine bağlayacak olan toplam 1.211 km'lik demiryolunun 3. fazı olan proje, aynı zamanda Tanzanya Demiryolları'nın (TRC) yatırım programı içinde de yer alan Burundi sınırına giden Tabora – Kigoma demiryolu hattı için de kilit öneme sahip bulunuyor. Tek hat olarak uzunluğu yaklaşık 358 km olan LOT 3 projesi  anahtar teslim olarak inşa edilecek. Tüm altyapı işlerine ilave olarak, Makutupora ile Tabora şehirleri arasındaki toplam 7 istasyonun inşaası, 358 km'lik tek hat demiryolunun yapımı, sinyalizasyon, telekom ve elektrifikasyon işlerinin de proje kapsamında bulunuyor. 46 ayda teslim edilmesi planlanan projenin bedeli ise 1.9 milyar dolar. 
 
Projenin imza töreninde konuşan Erdem Arıoğlu şunları söyledi: "Afrika'da bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz bir çok başarılı projeye bugün bir yenisini daha ekliyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tanzanya'da gerçekleştirmekte olduğumuz, Doğu Afrika'nın en hızlı tren hattı, Darüsselam-Mwanza Demiryolu'nun Darüsselam'dan Makutupora'ya kadar uzanan 705 km uzunluğundaki ilk iki kısmının da yapımını şirketimiz üstlenmişti. Tanzanya Demiryolları yetkilileri Yapı Merkezi'nin titizliği ve iş kalitesinden büyük bir memnuniyet duydular ki Tanzanya Cumhuriyeti'nin bu çok önemli demiryolu hattının bir bölümünü daha bizlere emanet ettiler."