2/9/2017    1398

Avrasya Tüneli Projesine katkı sağlayan aile bireyleri özel bir kutlamada bir araya geldi. Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Arıoğlu, dünya mühendislik tarihine geçecek örnek bir projeyi başarıyla yürüttüklerini belirterek, "Avrasya Tüneli'ne emek veren herkes, bu kıvancı ömrü boyunca yaşayacaktır" dedi.

Avrasya Tüneli Projesine katkı sağlayan işçiler, mühendisler, akademisyenler ve diğer çalışanlar, kıtaların buluşması nedeniyle düzenlenen kutlama gecesinde bir araya geldi. Wyndham Grand Kalamış'ta gerçekleşen buluşmaya, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ve Kontrol Teşkilatı Marmaray Bölge Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Üsküdar Belediye Başkanlığı, İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü, akademisyenler, idare müşaviri Italferr-Altınok Ortaklığı, TBM üreticisi Herrenknecht, segment üreticisi Yapı Merkezi Prefabrikasyon ile Yapı Merkezi, SK E&C ve ATAŞ firmalarının çalışanları katıldı.

Geceye katılanlara, Avrasya Tüneli Projesine katkılarını simgeleyen özel hatıra madalyonu takdim edildi. Kutlama yemeğinde, ATAŞ ve Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, Herrenknecht Yönetim Kurulu Başkanı Martin Herrenknecht, İtalferr Altınok Müşavirlik Avrasya Tüneli Ortak Girişimi Kurucu Ortağı Enver Atınok, AYGM Genel Müdürü Fatih Turan ve Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Arıoğlu konuşma yaptı.

Başar Arıoğlu, projeye katkıda bulunan herkese teşekkürlerini sundu ve ekibin, risk kontrolü ve bilgiyi bir araya getirerek, örnek bir başarıya imza attığını söyledi.

Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Arıoğlu ise Avrasya Tüneli Projesinin Türkiye ve İstanbul için olduğu kadar dünya mühendisliği adına da çok önemli bir adım olduğunu belirterek şunları söyledi: "İleri teknolojisi ve güçlü mühendislik birikimiyle örnek olan projemiz, dünya tünelciliğinde yeni bir çağın habercisi olacak. Avrasya Tüneli Projesi, bugünden gelecekteki kuşaklara teknolojik ilhamlar sunan, doğanın birçok olgusuna yeni düşüncelerle çözümler öneren ve yoğun inovasyon içeren bir projedir. Bu nitelikleriyle sadece Türkiye için değil, dünya tünelciliği için de önemli bir adımdır. Projemizin, daha derin, daha uzak, daha geniş çapa doğru yeni bir tünelcilik akımını başlatacağına eminim. Bugün burada Asya ve Avrupa kıtalarını ilk kez deniz tabanı altında açtığımız bir tünelle birbirine bağlamanın kıvancını yaşıyoruz. Avrasya Tüneli'nin hizmete girmesiyle, bu kıvancımızı Türkiye ile paylaşacağız" dedi.