2/10/2017    1462

Avrasya Tüneli Projesi, 22-28 Nisan tarihleri arasında San Francisco'da düzenlenen Dünya Tünelcilik Kongresi 2016'da (WTC-World Tunnel Congress) dört ayrı sunum ve makale ile yer aldı. Projenin ilerleme süreci, işletimi, teknik özellikleri ve sismik tasarımı katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Projeye ilişkin sunumları görevli şirket Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. (ATAŞ), yüklenici şirket lider Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. ve SK Engineering & Construction Co. Ltd. Adi Ortaklığı (YMSKJV), PB/HNTB ve Herrenknecht yaptı. Kongreye ATAŞ adına CEO Seok Jae Seo ve Teknik Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tanriverdi; YMSKJV adına Mehmet Öztürk ve Jaeung Kim katılırken, ATAŞ'ın sunumunu Mustafa Tanrıverdi, YMSKJV'nin sunumunu ise Jaeung Kim gerçekleştirdi.

ATAŞ'ın sunumunda İstanbul'daki ulaşım ağı ve Boğaz geçiş güzergâhları hakkında bilgi verilerek, Avrasya Tüneli'nin gerekliliği vurgulandı. Ayrıca projenin ilerleme süreci, finansal ve teknik özellikleri, karşılaşılan zorluklar ve inşaat süreci anlatıldı. İşletme sürecine ilişkin bilgiler, havalandırma ve kontrol sistemleri, acil durum senaryoları da sunumda öne çıkan başlıklar oldu.

YMSKJV'nin sunumunda ise Avrasya Tüneli Projesinin teknik özellikleri ve projeye özel olarak üretilen Tünel Açma Makinesi (Tunnel Boring Machine/TBM) hakkında bilgi verildi. Projenin sismik açıdan tasarım metodu, Marmara Denizi'nin altındaki fay yapısı, projenin sismik hareketliliklere verdiği karşılığın analizi de katılımcılarla paylaşıldı.

Sunumlar dışında proje için dört ayrı makale paylaşıldı. 2016 Dünya Tünelcilik Kongresi'nde 300'ün üzerinde sunum yapılırken, 2.300'den fazla kişi katıldı. Sergi ve stant sayısı ise 298'e ulaştı. Avrasya Tüneli Projesi, sergi ve fuara da katılarak ziyaretçilerle buluştu.

Proje Birinci Ulusal Tünelcilik ve Yer Altı Yapıları Kongresi'nde de Tanıtıldı

Avrasya Tüneli, 26 Mayıs 2016'da gerçekleşen "1. Ulusal Tünelcilik ve Yer Altı Yapıları Kongresi" etkinliğinde tanıtıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen kongrede Avrasya Tüneli, Kanal İstanbul, Marmaray, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli gibi mega projeler tanıtıldı. Avrasya Tüneli hakkında yapılan sunumu ATAŞ adına Teknik Müdür Ceren Alaca Bayındır gerçekleştirdi.