2/13/2017    1493

Asya ve Avrupa kıtalarını ilk kez deniz tabanı altından karayolu tüneliyle birleştiren Avrasya Tüneli Projesi mühendislik ve tünelcilik alanında dünyanın en saygın kuruluşları arasında yer alan Uluslararası Tünel ve Yeraltı Yapıları Birliği (ITA - International Tunnelling and Underground Space Association) tarafından dağıtılan Uluslararası Tünelcilik Ödülleri'nin, "Dünyada Yılın En Önemli Tüneli" ödülüne layık görüldü. Proje ayrıca, ENR Dergisi (Engineering News Record) tarafından "2016 Küresel En İyi Tünel Projesi" ödülüne de layık görüldü. Avrasya Tüneli, sahip olduğu yoğun inovasyon, ileri teknoloji ve güçlü mühendislik birikimiyle dünya tünelciliğinde çığır açan bir başarı örneği oldu.

Tünelciliğin Oscar'ı Avrasya Tüneli'ne

Merkezi İsviçre'nin Lozan şehrinde bulunan Uluslararası Tünel ve Yeraltı Yapıları Birliği tarafından düzenlenen ITA Uluslararası Tünelcilik Ödülleri, 19 Kasım 2015'te düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Dünya genelinde 9 kategoride 110 başvuru arasından yapılan değerlendirme sonucunda Avrasya Tüneli Projesi, Büyük Projeler kategorisinde ‘Yılın Projesi' (ITA Major Project of the Year) yarışında finale kaldı. Jürinin yaptığı son değerlendirmede, üç proje arasından Avrasya Tüneli, ‘Dünyada Yılın En Önemli Tüneli' ödülüne layık görüldü. Projeyi gerçekleştirmekte olan lider Yapı Merkezi ve SK E&C firmaları adına, ödülü Proje ITA TUNNELLING AWARDS 2015 MAJOR PROJECT OF THE YEAR WINNER Müdürü Naim İşli ve Proje Müdür Yardımcısı Jin Moo Lee aldı. Katılımcılara yönelik proje sunumunu ise TBM Teknik Ofis Şefi Öncü Gönenç gerçekleştirdi.

Küresel En İyi Tünel Projesi

Tünelcilik Oscar'ının yanı sıra bir ödül de ENR'dan geldi. Dergi, dünyanın en iyi inşaat projelerini, 20 farklı kategoride "Global Best Projects Award" ile ödüllendirdi. Avrasya Tüneli güvenlik performansı, yenilikler, tasarım ve inşaat kalitesi, global proje ekibi ve ekipler arası işbirliğinin başarısı bakımından uluslararası kriterlerle değerlendirildi. Topluma ve inşaat sektörüne faydaları da jüri tarafından göz önünde bulundurulan Avrasya Tüneli Projesi, tünel ve köprü kategorisinde 2016 yılının "Küresel En İyi Tünel Projesi" ödülüne layık görüldü.

11 Ekim 2016 tarihinde New York'ta düzenlenen ödül törenine Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Arıoğlu, Irmak Okulları Kurucusu Ülkü Arıoğlu, Yapı Merkezi İnşaat ve ATAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, Yapı Merkezi İnşaat Genel Müdürü Özge Arıoğlu, ATAŞ Genel Müdürü Seok Jae Seo, ATAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tanrıverdi, YMSKJV Müdür Yardımcısı Jim Moo Li, SK E&C Kıdemli Başkan Yardımcısı Seung Soo Lee ve AYGM'den yetkililer ile Müşavir Italfer – Altınok firmasını temsilen Paolo Valenza da katıldı.