9/26/2018    2813

25 Eylül 2018 tarihinde Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz'in teşrifleriyle şirketimizin yapımını üstlendiği Cidde ve Medine Hızlı Tren İstasyonlarını kapsayan bir törenle Harameyn Hızlı Tren Projesi'nin ön açılışı gerçekleştirilmiştir.

Cidde İstasyonu'nda düzenlenen tören sırasında, Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Sn. Sami Özge ARIOĞLU ve Nitelikli Bina Grubundan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sn. Mehmet DEMİRER ve proje üst yönetiminin yanısıra, Mekke Bölge Valisi Prens Halit Bin Faisal ve yardımcısı Prens Abdullah Bin Bandar, Cidde Valisi Prens Mishaal Bin Majid, başta Ulaştırma Bakanı Dr. Nabil Al Amoudi olmak üzere Suudi Arabistan'ın bir çok bakanı, Kamu Ulaştırma İdaresi Başkanı Dr. Rumaih Al Rumaih, işveren yetkilileri ve çeşitli devlet kademelerinden bir çok davetli hazır bulunmuştur. Tören bitimine müteakip Kral Cidde ve Medine istasyonları arasında bir seyahat yapmak üzere trene binerek Cidde istasyonundan ayrılmıştır.

Suudi Arabistan Devleti'nin giriştiği en önemli demiryolu yatırımlarından olan Haramain Hızlı Tren Projesi (HHR) Hac, Umre ziyaretçileri ve Suudi vatandaşlarının yolculuklarını kolaylaştırarak özellikle İslam dünyasına hizmet etmek amacıyla planlanmıştır. İki kutsal şehir olan Mekke ve Medine'yi 450 km'lik demiryolu hattıyla birbirine bağlayan ve kapsamında (4) istasyon bulunan (Mekke, Cidde, KAEC, Medine) bir hızlı demiryolu projesidir.

Şirketimiz, Haramain Hızlı Tren Projesi kapsamındaki Medine İstasyonunun yapımını üstlenmiş ve dört istasyon arasında en kısa sürede bitirerek başarılı bir şekilde tamamlamıştır. Yapı Merkezi, Medine İstasyonu'ndaki başarıları nedeniyle işveren tarafından Cidde istasyonunun kalan işlerini tamamlamak için görevlendirilmiş ve 01 Mart 2018 tarihinde imzalanan sözleşmenin ardından inşaat işleri başlatılmıştır.