2/12/2017    1531

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, projenin son durumu hakkında bilgi almak için 8 Ekim 2016 tarihinde Avrasya Tüneli şantiyesini ziyaret etti. Erdoğan ziyareti esnasında Avrasya Tüneli'nin Asya girişinden Avrupa yakasına kendi kullandığı makam aracıyla geçerek, İstanbul Boğazı'nın altından ilk otomobil yolculuğunu gerçekleştirdi. 20 Aralık'ta hizmete açılması için çalışmaların 7 gün 24 saat kesintisiz olarak yürütüldüğü Avrasya Tüneli'ni ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a; Başbakan Binali Yıldırım ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan eşlik etti. Yapı Merkezi İnşaat ve ATAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'a çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başar Arıoğlu, Avrasya Tüneli Projesinin tüm dünyanın ilgisini çektiğini belirterek, "Projemiz tünelcilikte yeni bir çağ başlattı" dedi.

5 dakikada deniz altından kıtalararası yolculuk

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra makam aracının direksiyonuna geçerek, Avrasya Tüneli'nin Asya girişinden, Avrupa yakasına hareket etti ve tekrar Asya yakasına geri dönüş yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a makam otomobilinde Başbakan Yıldırım eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, deniz tabanı altından otomobille yaptığı kıtalararası yolculuk, Türkiye tarihine geçti. Erdoğan, daha sonra Proje hakkında basın mensuplarına açıklama yaptı.

Tünelcilikte yeni bir çağ başlattık

Başar Arıoğlu yaptığı konuşmada, dünyanın ilgisini çeken bir projeyi yürüttüklerini belirterek şunları söyledi: "İnsan ve makine iç içe bütünleşirse ortaya ‘senfoni' gibi bir ‘eser' çıkacaktır. Çok karmaşık ve sismik aktivitesi yüksek bir jeolojik yapıda, 106 metre derinliklere inerek ve 13.7 metre çapında bir tüneli, uzun ömürlü ve güvenli kılarak inşa etmeyi başarmak; projeyi ‘benzersiz' kılmış ve dünyanın ilgisini çekmiştir. Avrasya Tüneli ile tünelcilik konseptleri değişmiştir. Bundan böyle tüneller, eskisi gibi, sürücülerin kullanmak istemeyeceği dar, karanlık ve kirli yeraltı yapıları olarak tasarlanmak ve inşa edilmek yerine, temiz ve estetik yapılar olarak kabul edilecektir. Projemizin başarı ile hizmete girmesi, bugüne kadar cesaret edilmemiş birçok proje için yüreklendirici olacak; daha derine, daha büyük çapla, daha uzağa doğru yeni bir tünelcilik akımı başlatacaktır. Bu nedenlerle, Avrasya Tüneli'ni tünelcilikte yeni bir çağ başlatan proje olarak nitelemiş bulunuyoruz. Allah nazarlardan saklasın." dedi.