7/8/2019    4267

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti'nde devam eden DSM (Darüsselam Morogoro) SGR projesinde 06.07.2019 tarihinde Tanzanya Ulaştırma Bakanı Sn. Isack A. Kamwelwe, TRC Genel Direktörü Sn. Masanja Kadogosa ve Korail DSM Proje Müdürü Sn. Jong Hoon Cho'nun katılımıyla ilk deneme sürüşü gerçekleştirildi. Heyet, DSM Projesi'nin Soga istasyonunda Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. Erdem Arıoğlu, DSM Proje Müdürü Abdullah Kılıç ve proje ekibimiz tarafından karşılandı.

Deneme sürüşü öncesi yapılan törende Sn. Erdem Arıoğlu, Sn. Masanja Kadogosa ve Sn. Isack A. Kamwelwe birer konuşma gerçekleştirdi. Sn. Erdem Arıoğlu konuşmasında hattın Tanzanya için önemine değinip, hattın Doğu Afrika'da inşa edilen en hızlı hat olduğunu belirtti. Konuşmasında bugünün proje için tarihi günlerinden biri olduğunu belirten Sn. Arıoğlu adım adım projenin bitişine doğru gittiklerini söyledi.

Konuşmalardan sonra istasyon girişine yerleştirilen bilgi panoları önünde Sn. Erdem Arıoğlu ziyarette bulunan heyete proje ile ilgili bilgiler verdi. Daha sonra DSM projesi Soga İstasyonu'nu gezen heyet deneme sürüşü için hazırlanan temsili tren biletlerini aldıktan sonra trene geçtiler.

Tren ile Soga İstasyonundan (Km:50) Km:69+450'ye kadar yaklaşık 20 km seyahat eden heyet, Km 69+450'den sonra trenle tekrar Soga İstasyonuna geri döndü.

Ulaştırma Bakanı Sn. Isack A. Kamwelwe seyahat sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu ve çekilen hatıra fotoğrafı sonrası tören tamamlandı.