7/11/2018    1200

Şirketimiz, Afrika'da yüksek kaliteli demir yolları projesi için Uluslararası Finans Kuruluşu IFC ile 100 milyon dolarlık kredi sözleşmesi imzaladı. Dünya Bankası Grubu üyesi IFC, Yapı Merkezi Holding'e Sahraaltı Afrika, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye'de daha da büyümesine destek olmak için 100 milyon ABD Doları karşılığı Euro ve ABD Doları şeklinde kredi imkânı sundu. Bu yatırım, taşımacılık altyapısı inşa etmek için yarışılan zorlu pazarlarda özel sektörün rolünü artırmaya da yardımcı olacak.

Üç yıllık dönem finansmanı, IFC'nin kendi hesabından 75 milyon dolar karşılığı Euro ve ABD Doları şeklinde kredi ve IFC'nin banka kredisi yapılanması kapsamında, Akbank AG'den 25 milyon ABD Doları'na karşılık gelen Euro şeklindeki sendikasyon kredisini içeriyor. Finansman paketi Yapı Merkezi'ne Afrika, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye'deki mevcut ulaştırma altyapısı projelerinin zamanında tamamlanmasını sağlamak ve şirketin bu pazarlarda büyümesini daha çok desteklemek için çalışma sermayesi sağlayacak.

Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı'mız Başar Arıoğlu IFC ile imzalanan kredi sözleşmesinin ardından şunları söyledi:

"Yapı Merkezi'nin değerleri ve faaliyetlerine yön veren hedefleri IFC'nin değerleri ve hedefleriyle birebir örtüşüyor. IFC'nin sağlamış olduğu finansman, Yapı Merkezi'nin dünya genelindeki müşterilerine daha iyi hizmet verebilmesi için itici bir güç olacak."

Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da IFC Tarım, Sanayi ve Hizmet Sektörü Yatırım Direktörü Carsten Mueller, imzanın ardından "Türkiye'deki önceliklerimizden biri, güçlü ve rekabetçi Türk şirketlerinin uluslararası ölçekte büyümelerini desteklemektir. Yapı Merkezi Afrika, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye'deki zorlu inşaat pazarlarına yatırım konusunda geçmişte yaptıklarıyla kendini kanıtlamış bir şirkettir. Bu tür sınır ötesi yatırımlar, özel sektör yatırımlarının arttırılmasının ve altyapı yatırımı açığının kapatılmasının önünü açacak." diye belirtti.