2/15/2017    1673

Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu Projesinin, Irmak-Karabük arasında yer alan 293 km uzunluğundaki ikinci kısmın geçici kabulu 28 Kasım 2016 tarihinde yapıldı. Daha önce 15 Aralık 2015 tarihinde geçici kabulü yapılan KarabükZonguldak arası ile projenin tamamının geçici kabulu tamamlanarak sinyalli olarak hizmete açılmış oldu.

Projenin Karabük-Zonguldak arası hizmete alım töreni 26 Nisan 2016'da yapıldı. Karabük Garı'ndaki törene dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, AB Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Müsteşar François Begeot, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD ve UDH Yetkilileri, Proje ortağı MÖN İnşaat Yönetiminden Nihat Özbağı ve Mehmet Özbağı ile basın mensupları katıldı. Yapı Merkezi'ni ise, İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, Başkan Vekili Erdem Arıoğlu, Genel Müdür Özge Arıoğlu, Proje Müdürü Mehmet Başer, Yapıray Genel Müdürü Bekir Sami Günsav, YM İDİS Genel Müdürü Tamer Taşkın ve proje ekibi temsil etti.

Tören Halk Oyunları gösterisi ile başladı. Avrupa Birliği Marşı ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından protokol konuşmaları yapıldı.

Konuşmaların ardından İKZ Demiryolu hattının ilk seferi törene katılan konuklar ile başladı ve yenilenen hat üzerinde Zonguldak'a ilk yolculuğunu gerçekleştirdi. Yolculuk esnasında tren Gökçebey, Çaycuma, Filyos istasyonlarında durdu ve Bakan Yıldırım ile beraberindeki heyet, yöre sakinleri ile buluştu.

Zonguldak Garı'na varıldığında halkın da katılımı ile bir tören daha yapıldı. Törende YM İnşaat Başkan Vekili Erdem Arıoğlu ve Proje Müdürü Mehmet Başer, Bakan Yıldırım'a bir plaket takdim etti.