12/14/2016    1164

Gebze'deki "İshakoğlu Lojistik Binası" ile Bursa Gemlik'teki "Rodaport Lojistik Binası" projelerinin montajları devam ediyor. "Karma Sistem" ile projelendirilen bu iki bina için, Panelton döşeme panelleri ile öngerilmeli öndökümlü betonarme I kesitli kat kirişleri, Paşaköy İşletmesinde üretilmekte.

Her iki projede de yapıda tek doğrultuda çalışan Paneltonlar, planda damataşı olarak yerleştirilerek, yaklaşık 11,5 m-11,5 m aks açıklığını geçen öngerilmeli öndökümlü taşıyıcı kirişlere taşıtıldı. Binanın kolonları, yerinde dökme olarak imal edilmekte ve tüm sistem, öndökümlü + yerinde dökme bir arada karma olarak çalışmaktadır.

Öndökümlü betonarme elemanları, ilgili şartname ve yönetmeliklere uygun olarak, 3 ton/m² hareketli yükle birlikte, sistemin kendi zati ağırlıkları ve deprem etkileri dikkate alınarak projelendirildi.

Binalarda, C50 sınıfı beton ile üretilen muhtelif ebatlarda ve boylarda kat kirişleri ve C30-C40 sınıfı beton ile üretilen PYS460 IKDar tipli Panelton döşeme elemanları kullanıldı. Sistemin monolitik çalışması için ise, döşeme sistemi üzerinde 15 cm kalınlığında yerinde dökme kaplama (topping) betonu uygulanıyor.