5/17/2019    964

Yapı Merkezi ve Irmak Okulları'nın ortak olarak başlattığı sosyal sorumluluk projesi "Kitap Arısı"nın ilk ayağı Çanakkale ve Gelibolu'da bulunan ilköğretim okullarından başladı.

Tüm Türkiye'de, yeterli imkânlara sahip olamayan okullara ulaşarak kütüphaneler kurmak veya var olan kütüphanelerini zenginleştirmeyi amaçlayan Kitap Arısı Projesi 2019 – 2020 eğitim öğrenim döneminde en az 100 okula ulaşarak 100 bin kitap bağışı yapacak.  

Irmak Okulları öğrencileri tarafından hazırlanan kitap kolileri 16 Mayıs günü Gelibolu ve Lapseki'deki okullarla buluştu. Okullardaki tören konuşmasında, düşünce ve duygusal gelişim için en etkili aracın okumak olduğunu belirten Ülkü Arıoğlu, her çocuğun geliştirici kitaplara kolayca ulaşmasını arzu ettiklerini ve onları bol bol okumaya teşvik etmek için çaba harcayacaklarını söyledi. Ülkemizin geleceği çocuklarımız için kitap okumanın çok büyük önem taşıdığını da aktaran Arıoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Yapı Merkezi ve Irmak Okulları'nın kurucusu olan Ersin Arıoğlu'nun annesi Gelibolu'ludur. İnşaat mühendisi olan Ersin Arıoğlu'nun gençlik ideallerinden biri Çanakkale Boğazı'nın 2 yakasını bir köprü ile bağlamaktı. Dünyanın en uzun asma  köprüsü şu anda Gelibolu – Lapseki arasında, Yapı Merkezi'nin de içinde bulunduğu 2'si Türk ve 2'si Koreli inşaat şirketleri tarafından inşa ediliyor, ayakların temeli yerleştiriliyor. Köprü Ersin Arıoğlu'nun tasarladığı ön dizayn gibi tamamlanacak. Bu yüzden biz de projemize Gelibolu'dan Orgeneral Nurettin Ersin İlk ve Ortaokulu ile Bolayır Şehit Nuriye Ak İlk ve Ortaokulu ve Lapseki'den Çardak İlk ve Ortaokulu'nu seçerek başlıyoruz."

Yapı Merkezi Kurucu Ortağı ve Irmak Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Arıoğlu ile birlikte Gelibolu Belediye Başkanı Münir Mustafa Özacar, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, T.C. Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, T.C. Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Çardak İlçe Eğitim Müdürü Aydın Şafak Kılıçaslan'ın katıldığı etkinlikte okullara toplam 3 bin adet kitap bağışı yapıldı.

Kitap Arısı Projesi, Erzurum ve Şanlıurfa'dan belirlenen 3 okul ile çocuklara kitap taşımaya devam edecek.