1/26/2017    2361

Esta Gayrimenkul Yatırım İşletmecilik A.Ş. ile Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. arasında, "Mandarin Oriental Bosphorus Projesi Mevcut Binaların Yıkımı, Kazı, İksa ve Kaba Yapı İşleri" sözleşmesi, 18 Mart 2016 tarihinde imzalandı. İmza töreninde şirketimizi Yapı Merkezi İnşaat Genel Müdürü Özge Arıoğlu, Uygulama Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Demirer, Nitelikli Bina İnşaatları Grubu Koordinatörleri Serdar Batum ve Burçin Baybars temsil etti.

İlk olarak 1. aşama İşler kapsamında, "test kazıklarının imalatları ve yükleme deneyleri yapılması, ilave sondaj işleri ve iksa projelerinin hazırlanması" işleri yer almaktadır. Proje ve izin süreçlerinin tamamlanması ile zemin, iksa ve kaba yapı işleri başlayacaktır. Kuruçeşme'de 15.005 m² arsa üzerinde ve yaklaşık 85.600 m² kapalı alana sahip olacak yapının temel üstü -29.40 kotundadır. Projenin 8 bodrum, 1 giriş, 2 normal ve 1 çatı olmak üzere toplam 12 katlı olarak inşa edilmesi planlanmaktadır.

Mandarin Oriental Bosphorus Projesi, denize 6 metre mesafede yaklaşık 25 metre kazı derinliği ve 80x175 metrelik kazı genişliği ile inovatif yapım metotlarının uygulanmasını gerektirmektedir. Bu bağlamda inşaat sistemi olarak top-down ve bottom-up sisteminin ortak kullanıldığı, hybrid sistem önerilmiştir. Ayrıca toplam inşaat süresini kısaltabilmek için temel üstü ve temel altı imalatlarının bir arada yapılacak olması nedeniyle up & down metotları da kullanılacaktır.

İşin süresi 26 ay olup, Temmuz 2018'de tamamlanması planlanmaktadır.