9/18/2018    2484

Ruanda Heyeti DSM Projesi Saha Ziyareti

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti ve Ruanda Cumhuriyeti devletlerinin birlikte yapmayı planladığı Isaka/Tanzanya – Kigali/Rwanda arası SGR demiryolu projesi görüşmeleri için Tanzanya'da bulunan Ruanda ulaşım yetkilileri Sn. Jean Nepo Ndayambaje (Railway & Cable Car Development Senior Engineer - Rwanda Transport Development Agency) ve Sn.Mukiza Odillo (Sector Specialist For Railway - Ministry Of Infrastructure, Rwanda) ile TRC SGR koordinatörü  Sn. Felix E. Nlalio, Tanzanya Ulaştırma Bakanlığından Sn. Benjamin Mbimbi (Senior Railway expert – Ministry of Works, Transport and Communications, Tanzania), Sn. John S. Kinuno (State Attorney – Tanzania) ve Sn. Ali Mwene Mwakyusa (Presidental Office, Tanzania) 14.09.2018 tarihinde Yapı Merkezi'nin Tanzanya'da yapımını üstlenmiş olduğu DSM projesine ziyarette bulunmuşlardır.

Heyet yetkilileri Isaka- Kigali SGR demiryolu hattı ihale ilanı Ekim 2018 tarihinde yapılacağını beyan etmişlerdir.

Ziyaret, DSM projesinin Darüsselam'da bulunan İlala kampı toplantı salonunda gerçekleştirilen sunumla başlamıştır. Doğu Afrika Bölge Müdürü Sn. Abdullah Kılıç, Ruanda'dan gelen heyet ve diğer katılımcılara Yapı Merkezi ve yapmış olduğu işler ile ilgili bilgiler vermiştir.

Daha sonra saha ziyaretine başlayan heyet ve beraberindekiler ilk olarak prekast kiriş üretim tesisini ziyaret etmiştir. Doğu Afrika Bölge Müdürü Sn. Abdullah Kılıç katılımcılara tesis ve üretim hakkında bilgiler vermiştir.

Geziye viyadük imalatlarının bulunduğu bölgede devam eden heyete Yapı Merkezi çalışanları tarafından gerekli açıklamalar yapılmıştır.

Demiryolu hattında subbalast, balast ve travers işlerinin devam ettiği bölgede geziye ve incelemelere devam edilmiştir.

Geziye Soga şantiyesinde bulunan travers fabrikası ziyareti ile son verilmiştir.

Gezi sonunda Ruanda Cumhuriyeti heyetinden Sn. Jean Nepo Ndayambaje, Soga kampında yer alan ziyaretçi defterine gezi ile ilgili görüşlerini içeren bir yazı yazmıştır.