2/12/2017
984

Yapı Merkezi geleneksel iftar yemeği 23 Haziran 2016 Perşembe günü Cemile Sultan Koru Restaurant'ta gerçekleştirildi. Gece, Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu'nun konuşması ile başladı. Yapı Merkezi'nin iftar yemeklerinin gelenekselleşmesiyle ilgili konuşan Başar Arıoğlu, devam eden projeler hakkında da kısa bilgiler verdi.

Başar Arıoğlu'nun ardından Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Arıoğlu bir konuşma yaptı. Ersin Arıoğlu; İslamiyet'in ilk dönemlerinde âlimlerin, Kur'an'daki ayetlerin emirlerinden ilham alarak gözleme dayanan "araştırmalar" yaptıklarını, evreni incelemek için kurdukları "gözlemevleri", hastaları tedavi için geliştirdikleri "şifahaneler" ve öğretim için kurdukları "medreseler"in birer araştırma merkezi gibi çalıştığını belirtti. Ancak sonraları Müslümanların, kendi geliştirdikleri araştırma ve düşünme yöntemlerini terk etmeğe başladıklarını, bilimde geri kaldıklarını, nifak ve tefrikaya kapıldıklarını, ‘kim demiş-neden demiş' gibi gereksiz sorularla uğraştıklarını ve bu nedenle bugünkü tablonun oluştuğunu söyledi. Arıoğlu, "İslam kültüründe geçmişten ilham alınır ve ders çıkarılır. Çıkarılacak binlerce dersin tek cümlede toplanabilecek bir özeti şöyle olabilir: Aklımızı kullanarak "bilgi" ve "hak" tutkusu ile "adaleti" işler kılarak, hayırlı işler yapmaya "tekrar" yönelmek. Kısaca, İslam'ın özüne dönmek."...

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Anabilim Dalı eski başkanı Bayraktar Bayraklı'nın konuşmasının ardından, Etiyopya, Avrasya Tüneli ve Medine İstasyonu filmleri izlendi.